Solaryum Nedir?

Solaryum makineleri, UV ışını üreten lambalardan oluşan yapay bronzlaştırıcı cihazlardır. Güneş ışınları , görünebilen orta dalga boyundaki gün ışığı , görünmeyen enfaruj ve ultraviyole ışınlarının bileşiminden oluşmaktadır. Ultraviyole ışınları UV-A, UV-B , UV-C olarak üçe ayrılmaktadır. Bu ışınlar ozon tabakası tarafından süzülerek yeryüzüne ulaşmaktadır.

İLETİŞİME GEÇ

Birbirinden farklı etkileri olan bu ışınlar solaryum cihazlarında yapay olarak üretilerek, kontrollü bir şekilde bronzlaştırıcı etkisinden yararlanılır. Uzman kişiler tarafından yapılması gereken bu uygulama hoş ve uzun süre kalıcı bronzluğa ulaşmanızı sağlar.

Solaryum'un Amacı

Bronzlaşmak için yazı beklemenize gerek yok. Solaryum teknolojisi Güneş ışınları gibi UVA-UVB ışınlarını kullanarak kalıcı bronzluğa ulaşmanızı sağlar. 

UVA-UVB ışınlarının zararlı etkileri filtrelenerek yapılan Solaryum, her mevsim bronz bir tene sahip olmak isteyenlerin tercih edebileceği mükemmel bir uygulamadır. Sağlıklı bir bronzluğa ulaşmak için uzman kişiler tarafından yapılması gereken bu işlemle canlı ve hoş bir görünüme ulaşabilirsiniz. 

Solaryumun Faydaları

Kontrollü ve konusunda uzman kişiler tarafından uygulanan Solaryum işlemi cilt sağlığınızı korur ve olumlu olarak etkiler. Bu etkilerden bazıları şöyledir:

• Derinin alt tabakasına nüfuz ederek sedef hastalığının bazı türlerine iyi gelir.

• Ciltteki akne ve sivilce izlerinin tedavisinde kullanılır.

• Solaryum ışınları metabolizmayı güçlendirerek solunumu düzenler ve soğuk algınlığına yakalanma riskini üçte bir oranında azaltır.

• Kalsiyum eksikliğinden kaynaklanan kramplara karşı etkilidir.

• Güneş banyolarında UV-B ışınları cildin su toplamasına ve soyulmasına neden olurken, solaryumda kullanılan optimize edilmiş ışınlar sayesinde böyle bir durum sözkonusu olmaz.

 Solaryum’a Girerken Nelere Dikkat Edilmeli? 

Bronzlaşma öncesinde cilt bütün kozmetik ürünlerinden tamamen temizlenmiş olmalı. Saat, kolye gibi bütün takılar çıkarılmalıdır. Solaryum için üretilen özel ürünler olmadıkça, solaryum cihazında hiçbir güneş ürünü kullanılmamalıdır. 

• Bir ilaç kullanılıyorsa, ışığa karşı hassasiyet yaratabileceği konusunda mutlaka doktorunuza danışın. Seans esnasında gözler kapalı tutulmalı ve koruyucu gözlük takılmalıdır.

• Gireceğiniz cihazın gücüne ve ten renginize uygun olarak seansları doğru ayarlamak gerekir. Seans araları tenin rengine ve cihazın kuvvetine göre ayarlanmalıdır.

• Parfüm veya parfüm içeren bir kozmetik ürünü ile solaryuma girilmemelidir. 

• Solaryum işlemi sırasında UV ışınlarının günlük dozajını aşmamak ve buna bağlı bir güneş yanığı ile karşılaşmamak için en dikkat edilmesi gereken noktadır. 

• Bronz ten kişinin öz güvenini artırır ve kendisini iyi hissetmesini sağlar.

• D vitamini üretimini sağlayarak osteoporoz yani kemik erimesine karşı koruma sağlar.