Süper meyve üzüm!

Tarih: Cuma, 18 May 2012. Kategoriler: Kadın, Erkek, Sağlık

Süper meyve üzüm!

Avrupa'da ilk olarak 6 bin yıl önce üretilen üzüm onlarca farklı çeşidi olan mucize bir meyvedir.

Avrupa’da ilk olarak 6 bin yıl önce üretilen üzüm onlarca farklı çeşidi olan mucize bir meyvedir.

 Tüketim için 50, şarap yapımı için 60 üzüm çeşidi bulunmaktadır. Her tür üzümün faydası  diğerinden farklıdır. Bir üzüm tanesinin %70-80’i su ve %15-30’u şekerden (fruktoz, glukoz) oluşur.

Üzümün içerisinde pek çok vitamin ve mineral bulunur.

100 gram üzümde;

60 Kalori
15 gr. Karbonhidrat
15 gr. Şeker
21 gr. Protein
21 gr. Yağ bulunur.

Kalp hastalıkları ve üzüm


Sayısız araştırma, üzümün kalp hastalıklarının ilerlemesini yavaşlattığını ve hatta durdurduğunu göstermektedir. Yaklaşık 20 yıl önce bilim adamları, Fransızların tüm dünya insanlarına oranla daha az kalp hastalığı şikayeti olduğunu keşfetmiştir. Bu keşif Fransız Paradoksu olarak adlandırılmıştır. Açıklama olarak ise Fransızların yemek yerken dahi şarap içmesi gösterilmiştir.

Bu keşiften sonra yaklaşık 300 farklı araştırma daha yapılmıştır. Bu araştırmalar kırmızı şarabın ve üzüm suyunun gerçekten de kalbe iyi geldiğini kanıtlamıştır. Üzüm suyu veya şarap, damarları tıkayan yağlı yiyeceklerin bu etkisini ortadan kaldırmaktadır.

Kalp hastalıkları plakların damar duvarlarında kümelenmesi sonucu görülür. İleriki aşamalarda beyne veya kalbe giden damarlarda tıkanıklık görülebilir.

Polifenol olarak bilinen antioksidanlar üzümde bol miktarda bulunur ve oksitlenmiş kolesterolün damarlarda birikmesini önler. Üzüm çeşitleri arasında kalp hastalıklarına karşı en etkili olan siyah üzümdür.

Kanser ve üzüm

Üzüm, kanser ile baş etmede de oldukça etkilidir. Yüksek seviyede kafeik asit içerir. Kafeik asit kanserle mücadelede önemli rol oynayan bir maddedir.

Üzümde bulunan diğer bir besin maddesi olan bioflavonoidler, C vitamininin vücut tarafından emilmesini kolaylaştırır ve dokulara ulaşmasını sağlar. Ayrıca hücreleri kansere karşı mücadelede güçlendirir. Kalp hastalıkları gibi kanserde de siyah üzüm en etkilisidir.

Virüsler ve üzüm

Erciyes Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırmada bilim adamları, üzümün etkili bir antimikrobiyal olduğunu belirtmektedir.  Üzümün özellikle Stoph ve E. Coli bakterilerine karşı etkili olduğu görülmektedir.

Ayrıca üzümde bulunan yüksek miktardaki tanin (diğer bir polifenol) virüs ve tümörlere karşı etkilidir. Tanin, virüslerle mücadelenin en etkili yapılabildiği sindirim yolunda emilmektedir.

Yaşlanma ve üzüm
Üzümün içerinde bulunan doğal antioksidan resveratol, Alzheimer tedavisinde de etkilidir. Ayrıca yaşlanma sürecinden sorumlu olan genler üzerinde de önemli bir etkiye sahiptir.

Harvardlı araştırmacılara göre üzüm, yaşlanmaya sebep olan enzimlerin etkinliğini azaltmakta ve bu sayede DNA’nın yaşam süresini %70 oranında uzatmaktadır.

Üzümle ilgili dikkat edilmesi gerekenler!

Üzüm süper bir meyve olabilir ancak bazı durumlarda uzak durulması da gerekebilir.

1.    Üzüm veya üzüm suyu mide ülseri, diyabet ve obezite sorunu olan kişilere önerilmemektedir.
2.    Üzüm yemek veya suyunu içmek diş hastalıklarına neden olabilir. Eğer dişinizde çürük varsa çürüğün büyümesine de yol açabilir.
3.    Üzüm; süt, balık, bira, soda, kavun vb. yiyeceklerle tüketilmemelidir. Aksi takdirde ciddi mide sorunlarına neden olabilir.

  • 0.0/10 rating (0 votes)
  • Item Tag: Sağlık, Üzüm, Vitamin

Yorumlar (0)

Yorum ekle

Misafir olarak yorumluyorsun.

Bahar, insanı yaşama bağlayan en güzel şeylerden biri...

Eem Talu Eem Talu 21. May, 2012 |

saçlarımıza uygun şampuanı nasıl seçeriz

Eem Talu Eem Talu 21. May, 2012 |