Refleksoloji

Tarih: Pazartesi, 21 May 2012. Kategoriler: Sağlık

Refleksoloji

Lugat manasıyla “organizmanın dıştan uyarılara karşı

irade dışı tepkisi veya “yansıması” demek olan reflex ,vücudumuzun karşı karşıya kaldığı ani durumlarda beyinden iradi bir emir beklemeden yapacağı bir hareketle kendini savunmasıdır. Mesela ayağımıza batan dikeni hisseder hissetmez hemen kaldırmamız gibi….Peki nedir o zaman refleks bölgeleri masajı?Ellerimizin,ayaklarımızın vücudumuzun küçük bir aynası olarak kabul edildiği bu metot da ,refleks bölgeleri olarak görülen yerlere masaj uygulanmasına dayanan bir tekniktir.

Refleksoloji olarak da tanımlanan refleks bölgeleri masajı ,bütün hücre ve dokuları içine alacak şekilde, organlar arasında enerji ve canlılık kazandıran enerjinin sağlıklı devranıdır.refleksologlara göre vücudun bio enerjisi bozulunca hastalıklar ortaya çıkmakta veya hastalık yapıcı faktörler enerji kanallarını bozarak hastalığı ortaya çıkarmaktadır.

Bazı maddeler(belli noktalarda yığılıp biriken “kristalleşmiş çökeltiler olarakta adlandırılan) enerjinin dağılmasını engellemektedir.Bu bölgeler temas ve masaj teknikleriyle uyarılırken kendini ağrıyla belli eder.Bu bölgelere parmakla dokunarak ,enerji akımını engelleyen noktaların tespiti mümkündür.

Bu tekniğin amacı enerji blokajlarını kırmak ve kristalleşmiş çökeltileri ortadan kaldırmaktır.Refleksolojiyle uyarılan kan dolaşımı ve lenf sistemi vasıtasıyla zehirli maddelerin atılımı;kısaca vücudun kendini tedavi edebilmesi kolaylaştırılır.

Fiziksel rahatsızlıkların yanı sıra stres ,gerginlik,yorgunluk depresyon gibi ruhsal rahatsızlıklarda da aynı metot uygulanır ve tedavi gerçekleşir.

Modern Tıp tarafından da iyi bilinir ki ,iç organlar vücut yüzeyinde deri bölgeleriyle temsil edilirler ve bu deri bölgeleri,bu organlar ile aynı sinirleri paylaşırlar.Örneğin Diyaframa tesir eden bir durum omuz başında acıya sebep olur,çünkü her ikisi de aynı siniri paylaşırlar.

Bir organı temsil eden deri bölgesi uyarılarak bu organ üzerinde fizyolojik bir tesir yaratılır.Yapılan bir çok deney ve hayvanlar üzerin de bu kanıtlanmıştır.

Refleksolojinin hiçbir yan tesiri ve riski yoktur ve Altarnatif Tıp değil Komplementer yani Tamamlayıcı Tıp adını vermek

  • 0.0/10 rating (0 votes)
  • Item Tag: Ayak Bakımı, Ayak Masajı, Ayak Sağlığı, Refleksoloji

Yorumlar (0)

Yorum ekle

Misafir olarak yorumluyorsun.

Bahar, insanı yaşama bağlayan en güzel şeylerden biri...

Eem Talu Eem Talu 21. May, 2012 |

saçlarımıza uygun şampuanı nasıl seçeriz

Eem Talu Eem Talu 21. May, 2012 |