Protein dengesini koruyun!

Tarih: Cuma, 18 May 2012. Kategoriler: Kadın, Erkek, Sağlık

Protein dengesini koruyun!

Sürekli bir şeyler atıştıran ve yaktığından daha fazla kalori alan biriyseniz elbette zayıflamanız mümkün olmayacaktır.

 

Ya da kilo almanızın sebebi ne yediğinizdir!

Amerikan Tıp Derneği Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma 25 kişi üzerinde yapılan dikkatli incelemeleri içeriyor. Tam anlamıyla kontrol edebilmek maksadıyla yüksek güvenlikli bir araştırma merkezine yerleştirilen 25 gönüllü, 3 ay boyunca gözlemlendi. Bu süre boyunca kadınlar ve erkekler normalde ihtiyaç duyduklarından 1000 kalori daha fazlaya denk gelen yiyecekler tüketti. Ancak toplam kalori 1000 olsa da bu fazlalığın içeriğindeki besin maddelerinin protein değerleri farklılık gösteriyordu.

Tükettiklerinin % 90’lık kısmı yağ içeren gönüllülerin kas kütlesinde 700 gramlık bir azalma görüldü. Diyetlerinde normal ve yüksek miktarda protein içeren 2. ve 3. gruplar ise sırasıyla 2.7 ve 3.1 kiloluk bir kas kütlesi artışı yaşadı.

Sonuçlar protein diyetiyle ilgili bir miti de çürütüyor. Bu güne kadar inanılan teze göre protein miktarını azaltmak/arttırmak, kilo alıp-vermeye neden oluyordu. Ancak araştırma kişinin kilosunda değil kas kütlesinde değişim yaşandığını ortaya koyuyor. Bu durum ise özellikle yaşlı kişilerde risk teşkil ediyor.

Alınması gereken günlük protein miktarı kadınlar 46, erkeklerde ise 56 gramdır. Ancak uzmanlar, bu rakamların her birey için farklılık gösterebileceğine de değiniyor. Örneğin, bazılarının günlük 78 gram protein ile ancak normal seviyelere ulaşabileceği belirtiliyor. Kaslarınızın sağlıklı bir şekilde beslenebilmesi için düşük yağlı gıdalara yönelerek, protein içeriği yüksek besinleri tercih etmek gerektiği vurgulanıyor.

  • 0.0/10 rating (0 votes)

Yorumlar (0)

Yorum ekle

Misafir olarak yorumluyorsun.

Bahar, insanı yaşama bağlayan en güzel şeylerden biri...

Eem Talu Eem Talu 21. May, 2012 |

saçlarımıza uygun şampuanı nasıl seçeriz

Eem Talu Eem Talu 21. May, 2012 |